Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCła

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-25 12:38:55
brazylia, podatki, vat

W Brazylii procedura celna może trwać bardzo długo, a urząd celny może zablokować towary nawet z powodu drobnych błędów w czasie wypełniania dokumentów.

 

Według raportu opublikowanego przez ICEX (Instytut Badań nad Operacjami w Handlu Międzynarodowym), średnia długość procedury celnej w Brazylii była jedną z najdłuższych i wyniosła 150 godzin.

W ciągu ostatnich 20 lat Brazylia praktycznie nie zmieniła swojego systemu celnego. Ostatni raz tutejsza administracja zredukowała stawki celno-podatkowe w latach 90-tych, obniżając je z 32 proc. w 1990 r. do 13,1 proc. w 1995 i od tego czasu średnie stawki utrzymują się mniej więcej na podobnym poziomie. Średnia stawka celno-podatkowa w imporcie wynosiła w 2003 r. 13,6 proc., a w 2012 r. spadła do 12,90 proc.

Tymczasem główni konkurenci Brazylii - m.in. Chiny, Meksyk oraz Argentyna - obniżyli cła i w 2012 r. utrzymywali stawki celno-podatkowe średnio na poziomie 4,5- 9 proc. Dla porównania, pomiędzy 2003 a 2012 r. średnia wartość cła na dobra pośrednie w Argentynie spadła z 12,37 proc. do 7,69 proc., a w Chinach z 9,44 proc. do 6,93 proc. Stawki spadły też w Kolumbii i Meksyku.

Sami przedstawiciele brazylijskiego przemysłu przyznają, że w końcu Brazylia będzie musiała zrewidować aktualny system ochrony celnej. Prezes Instytutu Badań nad Rozwojem Przemysłowym (Iedi) Pedro Passos uważa, że wysokie stawki celno-podatkowe są jednym z elementów, który wywarł negatywny wpływ na konkurencyjność brazylijskiego przemysłu w ostatnich latach. Do tego doszły silna miejscowa waluta, wzrost kosztów siły roboczej i energii oraz wysokie obłożenia podatkowe.

Zwolennikiem zdecydowanych działań w kierunku redukcji stawek importowych jest profesor Lucas Ferraz z Escola de Economia de São Paulo da Fundação Getulio Vargas (FGV). Jego zdaniem Brazylia jest jednym z najbardziej zamkniętych krajów świata. Według niego struktura produkcji na świecie nie bazuje na gęstości łańcuchów produkcyjnych, a na integracji różnych etapów produkcji dokonywanych w różnych miejscach świata. Dlatego jeśli Brazylia chce zwiększyć produktywność i eksportować, to musi się z nimi zintegrować. Do tego potrzebne są jednak niższe stawki importowe na dobra pośrednie. Zdaniem prof. Ferraza Brazylia, ze swoim nieefektywnym przemysłem, nie dostanie najbardziej prestiżowych etapów produkcji.