Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCła

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-25 12:38:55
brazylia, podatki, vat

W Brazylii procedura celna może trwać bardzo długo, a urząd celny może zablokować towary nawet z powodu drobnych błędów w czasie wypełniania dokumentów.

 

Według raportu opublikowanego przez ICEX (Instytut Badań nad Operacjami w Handlu Międzynarodowym), średnia długość procedury celnej w Brazylii była jedną z najdłuższych i wyniosła 150 godzin.

W ciągu ostatnich 20 lat Brazylia praktycznie nie zmieniła swojego systemu celnego. Ostatni raz tutejsza administracja zredukowała stawki celno-podatkowe w latach 90-tych, obniżając je z 32 proc. w 1990 r. do 13,1 proc. w 1995 i od tego czasu średnie stawki utrzymują się mniej więcej na podobnym poziomie. Średnia stawka celno-podatkowa w imporcie wynosiła w 2003 r. 13,6 proc., a w 2012 r. spadła do 12,90 proc.

Tymczasem główni konkurenci Brazylii - m.in. Chiny, Meksyk oraz Argentyna - obniżyli cła i w 2012 r. utrzymywali stawki celno-podatkowe średnio na poziomie 4,5- 9 proc. Dla porównania, pomiędzy 2003 a 2012 r. średnia wartość cła na dobra pośrednie w Argentynie spadła z 12,37 proc. do 7,69 proc., a w Chinach z 9,44 proc. do 6,93 proc. Stawki spadły też w Kolumbii i Meksyku.

Sami przedstawiciele brazylijskiego przemysłu przyznają, że w końcu Brazylia będzie musiała zrewidować aktualny system ochrony celnej. Prezes Instytutu Badań nad Rozwojem Przemysłowym (Iedi) Pedro Passos uważa, że wysokie stawki celno-podatkowe są jednym z elementów, który wywarł negatywny wpływ na konkurencyjność brazylijskiego przemysłu w ostatnich latach. Do tego doszły silna miejscowa waluta, wzrost kosztów siły roboczej i energii oraz wysokie obłożenia podatkowe.

Zwolennikiem zdecydowanych działań w kierunku redukcji stawek importowych jest profesor Lucas Ferraz z Escola de Economia de São Paulo da Fundação Getulio Vargas (FGV). Jego zdaniem Brazylia jest jednym z najbardziej zamkniętych krajów świata. Według niego struktura produkcji na świecie nie bazuje na gęstości łańcuchów produkcyjnych, a na integracji różnych etapów produkcji dokonywanych w różnych miejscach świata. Dlatego jeśli Brazylia chce zwiększyć produktywność i eksportować, to musi się z nimi zintegrować. Do tego potrzebne są jednak niższe stawki importowe na dobra pośrednie. Zdaniem prof. Ferraza Brazylia, ze swoim nieefektywnym przemysłem, nie dostanie najbardziej prestiżowych etapów produkcji.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Katalogi stron

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

Zapalniczki reklamowe

Palaczy wśród klientów każdej firmy nie brakuje, a zapalniczki reklamowe z wymiennymi wkładami i ...
Polska - ŻARY 2019-12-12 Dodał: Adam Burzyński Handel, Media i reklama Zobacz ofertę

Torby papierowe z nadrukiem

Zdecydowanie najtańsze w naszej ofercie, ale równie dobre torby papierowe z nadrukiem graficznym ...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert