Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzego wymaga fiskus

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 14:54:48
brazylia, podatki, vat

W Brazylii obowiązują 44 różne podatki - federalne, stanowe oraz lokalne, czyli municypalne. W poszczególnych stanach różnią się one jednak, co może prowadzić do nieuczciwej konkurencji między firmami.

 

 

Rodzaje podatków

 

  • federalne
  • stanowe
  • lokalne (municypalne)

 

Brazylijscy importerzy podlegają bardzo skomplikowanym przepisom podatkowym, co utrudnia małym i średnim firmom dokonywanie bezpośredniego importu i zmusza do korzystania z pośredników.

Biznesmeni z Unii Europejskiej skarżą się również na duże trudności z promocją swoich produktów na rynku brazylijskim z powodu nieprecyzyjnej definicji „wzoru handlowego” w miejscowych przepisach.

 

Podatek dochodowy od osób fizycznych
IRPF, Imposto de Renda de Pessoa Física

 

To podatek federalny, wynoszący - w zależności od wysokości dochodów - 0 proc., 15 proc. i 27,5 proc.

 

Podatek dochodowy od osób prawnych
IRPJ, Imposto de Renda de Pessoas Jurídicas

 

To podatek federalny, wynoszący 15 proc. Jego stawka rośnie o 10 proc., gdy przychody przekraczają 240 tys. reali brazylijskich rocznie. Dodatkowo, dochody są opodatkowane w zakresie ubezpieczenia socjalnego w wysokości 9 proc. (por. Contribuição Social sobre o Lucro Líquido – CSLL).

 

Podatek od produktów przetworzonych
IPI, Imposto sobre Produtos Industrializados

 

To podatek krajowy, nakładany na eksport i import większości produktów konsumpcyjnych.

Stawki zależą od stopnia niezbędności produktu. Zazwyczaj stawka IPI wynosi 10–15 proc., ale towary luksusowe, takie jak papierosy, alkohol i kosmetyki obłożone są wyższą akcyzą IPI.

 

Podatek od obrotu towarów i usług
ICMS, Imposto sobre Circulação de Mercadorias e Serviços

 

Pobierany jest od wartości dodanej przy sprzedaży lub fizycznym ruchu towarów, włącznie z usługami transportowymi i telekomunikacyjnymi. ICMS płaci się także przy prawie wszystkich transakcjach importowych, ale większość transakcji eksportowych jest zwolniona.

Jest to podatek stanowy. W stanie Sao Paulo Stawka wynosi 18 proc. w przypadku operacji wewnątrz stanu lub zagranicznych, 12 proc. dla operacji ze stanami południowymi lub południowo-wschodnimi i 7 proc. z pozostałymi. Małe firmy mogą zostać zwolnione z podatku lub płacić niższą stawkę.

 

Podatek od usług
ISS, Imposto sobre Serviços

 

To podatek municypalny, naliczany od wartości sprzedanych usług. Minimalna stawka to 2 proc., zaś maksymalna sięga 5 proc.

 

Podatek importowy II
Imposto sobre Importação

 

To podatek federalny, pobierany od wartości fakturowej lub od ceny podstawowej, ustalonej przez administrację.

 

Podatek eksportowy
IE, Imposto sobre ExportaçãoNakładany jest na ograniczoną liczbę transakcji eksportowych; najczęściej waha się od 2 do 3 proc. wartości fakturowej.

 

 

Podatek od transakcji finansowych
IOF, Imposto sobre Operações FinanceirasPobierany jest od większość operacji finansowych, w tym operacji walutowych, transakcji eksportowych i importowych.

 

Inne opłaty 

 

W Brazylii obowiązują również 10-proc. opłaty CIDE, wnoszone w przypadku wypłaty honorarium autorskiego oraz zwykłych przelewów zagranicznych oraz PIS COFINS na rzecz finansowania ubezpieczeń społecznych.

Pomimo tego, że polityka gospodarcza Brazylii jest mocno protekcjonistyczna, w sierpniu 2013 roku tutejszy rząd zdecydował o obniżce podatku importowego na 100 produktów z takich sektorów jak: dobra kapitałowe, wyroby stalowe, petrochemia i farmaceutyki. W przypadku większości z nich podatek ten oscylował pierwotnie pomiędzy 12 a 18 proc., ostatecznie dochodząc do 25 proc. Podwyżka tego podatku miała miejsce pod koniec 2012 r., ale w kolejnym roku powrócił on do niższego poziomu.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Meble na Wymiar Olsztyn – Kuchnie na Wymiar – Szafy – Meble Kuchenne Olsztyn – Abpiwek.pl

Meble na wymiar Olsztyn - Abpiwek - Ilustrujemy spółkę abpiwek z Olsztyna. Montujemy wyposażenie ...
Polska - OLSZTYN 2021-08-31 Dodał: Dorota Klonowska Wyposażenie wnętrz, Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert