Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu



Kalejdoskop firmowy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 14:53:27
brazylia, spółki, prawo, podatki

Jedną z możliwości prowadzenia przez podmiot zagraniczny działalności gospodarczej na rynku brazylijskim jest założenie spółki. Przeważnie nowo zakładana spółka przyjmuje formę spółki handlowej (por. Sociedade Mercantil).

 


 

Rodzaje firm:

 

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd)
  • spółka akcyjna (SA)
     

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

 

W Brazylii nie ma wymagań co do minimalnego kapitału koniecznego do założenia spółki, dlatego większość firm zakładanych jest w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółki takie są zalecane zagranicznym inwestorom, którzy chcą otworzyć małe lub średnie przedsiębiorstwo.

W spółce z o.o. musi być co najmniej dwóch wspólników. Poza przypadkami o szczególnym znaczeniu społecznym,  nie ma ograniczeń w kwestii udziałów obejmowanych przez partnera zagranicznego. Nie musi on posiadać prawa pobytu w Brazylii, ale wymagany jest choćby symboliczny udział osoby z prawem pobytu, np. biuro prawne. Prawo stałego pobytu w Brazylii musi mieć natomiast osoba zarządzająca spółką.

Przepisy podatkowe dotyczące spółek z o.o. i akcyjnych nie różnią się. Spółka zyskuje osobowość prawną dopiero po zarejestrowaniu w Rejestrze Handlowym. Kolejnym wymaganym rejestrem jest numer identyfikacji podatkowej (CNPJ), przyznawany przez właściwy terytorialnie federalny organ podatkowy. Do urzędu skarbowego należy się natomiast zwrócić o zezwolenie importowe (RADAR).

 

Spółka akcyjna

 

Spółkę taką mogą założyć co najmniej dwaj udziałowcy, przy czym obaj mogą być Brazylijczykami albo obcokrajowcami, bez prawa pobytu w Brazylii. W tym drugim przypadku muszą jednak ustanowić swojego reprezentanta w Brazylii.

 

Rejestracja firmy 

 

Rejestracją firmy w Brazylii zajmują się Izby Handlowe poszczególnych stanów. Szczegółowe informacje na temat przepisów prawnych dotyczących rejestru firmy, wymaganej dokumentacji i danych adresowych Izb Handlowych znajdują się na stronie internetowej Krajowego Departamentu Rejestru Handlowego: www.dnrc.gov.br





Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

kredyty hipoteczne Szczecin

Moje doświadczenie poparte jest podpisaniem przez moich klientów ponad sześciuset umów kredytowyc...
Polska - SZCZECIN 2021-12-07 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

kredyt hipoteczny Szczecin

Moje doświadczenie poparte jest podpisaniem przez moich klientów ponad sześciuset umów kredytowyc...
Polska - SZCZECIN 2021-12-07 Dodał: Adam grabowski Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Kredyty dla firm Szczecin

MNOGOŚĆ CELÓW NA KTÓRE FIRMA POTRZEBUJĘ KREDYTU a) kredyt inwestycyjny – cel jest tutaj określon...
Polska - SZCZECIN 2021-12-07 Dodał: Adam grabowski Zdrowie i medycyna, Doradztwo/consulting/edukacja, Handel, IT/ICT, Wyroby z warzyw i owoców Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert