Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuW GRUDNIU SPADŁA SPRZEDAŻ MIĘSA WOŁOWEGO DO ROSJI

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2014-12-22 17:33:57
aktualności

W chwili obecnej poważny kryzys ekonomiczny w Rosji jest przyczyną spadku sprzedaży mięsa wołowego z Brazylii.

W GRUDNIU SPADŁA SPRZEDAŻ MIĘSA WOŁOWEGO DO ROSJI

 

W drugiej połowie 2014 roku, po wprowadzeniu embarga Moskwy na produkty pochodzące z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, Brazylia odnotowała wzrósł eksport wołowiny do tego kraju. W chwili obecnej poważny kryzys ekonomiczny w Rosji jest przyczyną spadku sprzedaży mięsa wołowego. Według danych z Sekretariatu Handlu Zagranicznego (Secex), średnia dzienna eksportu wołowiny in natura w ciągu pierwszych dwóch tygodni grudnia br. spadła o 46,43% w stosunku do średniej w grudniu 2013, osiągając 2,26 mln. USD. W porównaniu do listopada br., spadek jest znaczący i wynosi 20,23%. W listopadzie br., rosyjski kryzys był przyczyną pierwszego drastycznego obniżenia eksportu mięsa wołowego z Brazylii – o 60% w stosunku do października 2014 roku.

 

Duży popyt na mięso wołowe in natura był przyczyną wzrostu cen, co miało miejsce aż do połowy października br. W tym okresie Brazylia była jednym z największych beneficjentów embarga Moskwy na artykuły spożywcze, wprowadzonego w odwecie za zachodnie sankcje gospodarcze w wyniku konfliktu na Ukrainie. Według Secex i Abiec, zrzeszenia eksporterów mięsa wołowego, sprzedaż mięsa do Rosji osiągnła wartość 1,12 mld USD, co oznacza wzrost 13,8% w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku. Rosja jest drugim, po Hong Kongu, największym importerem brazylijskiego mięsa wołowego. 

 

Podobnie ma się ze sprzedażą mięsa wieprzowego i drobiu, chociaż spadek eksportu nie jest jeszcze tak znaczący jak w przypadku wołowiny.

 

Sprzedaż drobiu in natura w pierwszych dwóch tygodniach grudnia br. była trzykrotnie wyższa w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku i wynosi 978 tys. USD, jednakże w stosunku do listopada br. odnotowano znaczący spadek sprzedaży drobiu do Rosji - o 62,7%. Do sierpnia br. Brazylia sprzedawała do Rosji tylko niewielkie ilości drobiu. Zwiększenie eksportu nastąpiło dopiero w sierpniu 2014 roku po wprowadzeniu embarga na artykuły spożywcze z UE i USA, dlatego statystycznie nastąpił znaczący wzrost sprzedaży w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku. Postępujący rosyjski kryzys już w listopadzie br. był przyczyną zmniejszenia zakupów i spadku cen drobiu.

 

Dzienna średnia sprzedaży mięsa wieprzowego w grudniu br. wynosiła 2,5 mln. USD, co stanowi wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2013 roku, ale jest niższa o 39,71% w stosunku do listopada br. Rosja od dawna jest największym odbiorcą brazylijskiego mięsa wieprzowego. Od dłuższego czasu niewielka podaż na wieprzowinę zwiększa niedobór tego produktu na świecie był przyczyną wzrostu cen i pozwolił Brazylii na zwiększenie eksportu. Głęboki rosyjski kryzys gospodarczy, zmniejszenie importu produktów spożywczych poczynając od listopada br.,  jest przyczyna spadku sprzedaży brazylijskiego mięsa wieprzowego i w najbliższym czasie będzie przyczyna zahamowania wzrostu cen.

 

Ponadto rosyjski kryzys gospodarczy w najbliższym czasie, będzie przyczyną zmniejszenia wymiany handlowej pomiędzy dwoma krajami, co bezpośrednio wpłynie na zmniejszenie pozytywnego salda w brazylijskiej wymianie handlowej ze światem.

 

Od 2001 roku Brazylia posiadała nadwyżkę w wymianie handlowej z Rosją. W ostatnich dwóch latach spadek brazylijskiego eksportu i zwiększenie importu z Rosji było przyczyna zmniejszenia się pozytywnego salda handlowego w obrotach bilateralnych pomiędzy tymi krajami. W 2011 roku superavit  wymiany handlowej był pozytywny i wynosił 1,27 mld. USD., w 2013 roku pozytywne saldo handlowe w obrotach z Rosja wynosiło zaledwie 298,1 mln. USD. Tegoroczne embargo Moskwy na produkty z UE i USA, zwiększenie sprzedaży mięsa do tego kraju pozwoliły na uzyskanie pozytywnego salda handlowego w obrotach handlowych z Rosją w wysokości 824,6 mln. USD. Zgodnie z opinia ekspertów wzrost pozytywnego sald handlowego nie utrzyma się w 2015 roku. Zdaniem Prezesa Zrzeszenia Handlu Zagranicznego Pana Jose Augusto de Castro w 2015 roku Brazylia będzie posiadała pozytywne saldo handlowe w wymianie z Rosją, ale będzie to „negatywny superavit”, generowany nie przez wzrost eksportu ale zmniejszenie importu z Rosji.

 

Źródło: Valor Economico