Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuImport maszyn i urzadzeń spadł o 12,3% w pierwszych czterech miesiącach 2015 roku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-06-03 20:08:35
aktualności

Spadek aktywności przemysłowej w Brazylii wpłynął negatywnie na import maszyn i urządzeń. Z informacji publikowanych przez Brazylijskie Zrzeszenie Importerów /Abimei/ wynika, że w okresie styczeń – kwiecień br. zakupy tych produktów spadły o 12,3% /45 mld BRL/ w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego /51,6 mld BRL/.

Import maszyn i urzadzeń spadł o 12,3% w pierwszych czterech miesiącach 2015 roku

 

Spadek aktywności przemysłowej w Brazylii wpłynął negatywnie na import maszyn i urządzeń. Z informacji publikowanych przez Brazylijskie Zrzeszenie Importerów /Abimei/ wynika, że w okresie styczeń – kwiecień br. zakupy tych produktów spadły o 12,3% /45 mld BRL/ w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego /51,6 mld BRL/.

 

Zdaniem Abimei brazylijskie firmy nie posiadają środków własnych na inwestycje, a wzrost PIS/Cofins (składka socjalna) na produkty importowane stał się dodatkową bariera hamująca zakupy tych urządzeń za granicą.

 

Jeden z czołowych dostawców maszyn i urządzeń dla branży metalurgicznej odnotował już w 2014 roku spadek sprzedaży tych urządzeń na poziomie 20% w stosunku do 2013 roku. W br. roku spodziewa się znacznie większego spadku dostaw na rynek brazylijski, niż miało to miejsce w roku ubiegłym.

 

W chwili obecnej największy spadek zakupu maszyn i urządzeń nastąpił w branży samochodowej, lotniczej jak również ropy naftowej i gazu. Jest to spowodowane stagnacją która dotknęła brazylijski przemysł.

 

Nawet branża medyczna, jedna z najbardziej odpornych na recesję w Brazylii została dotknięta tym problemem ze względu na wysokie stopy procentowe i i trudności z uzyskaniem kredytu

 

W ubiegłym roku już po raz trzeci z rzędu odnotowano spadek zakupów na poziomie 7,6%. Abimei prognozuje, że spowolnienie importu maszyn i urządzeń w 2015 roku może spaść nawet o 24,6% w stosunku do 2014 roku.

 

Pomimo spadku zakupów maszyn i urządzeń w w ostatnich latach, międzynarodowe koncerny działające w Brazylii wierzą w ożywienie miejscowego rynku.

 

Japońska firma Makino sprzedająca do Brazylii maszyny i urządzenia do obróbki metali, której roczny globalny dochód wyniósł w 2014 roku 1,6 mld USD, prognozuje, że rynek brazylijski powinien w 2016 roku wyjść z recesji. 

 

Niemiecka firma Trumpf sprzedająca urządzenia laserowe w Brazylii pomimo 30% spadku sprzedaży nie zamierza wycofywać się z tutejszego rynku i w chwili poprawy koniunktury zamierza odrobić straty poniesione w okresie kryzysu w Brazylii.

 

Źródło: Folha de Sao Paulo