Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWPŁYWY Z TYTUŁU WZROSTU PODATKÓW WYNIOSĄ 21 MILIARDÓW REALI W 2015 ROKU

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-02-05 20:27:58
aktualności

Wysokie podatki są częścią pakietu, którego celem jest wypracowanie nadwyżki w finansach publicznych i przywrócenie zaufania do brazylijskiej gospodarki.

WPŁYWY Z TYTUŁU WZROSTU PODATKÓW WYNIOSĄ 21 MILIARDÓW REALI W 2015 ROKU

 

Wzrost IOF /Podatku od Operacji Finansowych/ przyniesie jedna trzecia dochodów wynikających ze wzrostu stawek podatkowych.

 

Wysokie podatki są częścią pakietu, którego celem jest wypracowanie nadwyżki w finansach publicznych i przywrócenie zaufania do brazylijskiej gospodarki.

 

Mając na celu odzyskanie zaufania do swojej polityki gospodarczej, rząd brazylijski ogłosił podwyżkę podatków, które maja wygenerować w tym roku w 20,6 mld BRL i  zrównoważyć finanse publiczne.

 

Nowością był wzrost podatku IOF, który został zmniejszony w 2012 roku w celu stymulowania konsumpcji i pobudzenia gospodarki.

 

Pakiet podatkowy został ogłoszony przez Panią Prezydent Dilma Rousseff w poniedziałek, tego samego dnia, w którym Brazylia została dotknięta awarią systemu energetycznego w 10 stanach federacji.

 

Prezydent Brazylii dokonała to na życzenie Ministra Finansów Pana Joaquim Levy, który chciał przybyć na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos już z pakietem nowych przepisów podatkowych.

 

Największym zaskoczeniem był wzrost podatku IOF z obecnych 1,5% do 3%.

 

Decyzja wchodzi w życie z dniem 1 lutego br. i powinna zwiększyć wpływy z tego tytułu o 7,38 mld. BRL w 2015 roku i ma za zadanie zmniejszyć możliwości kredytowe sektora bankowego w czasach wciąż wysokiej inflacji.

 

Pozostałe inicjatywy dotyczące wzrostu podatków były już oczekiwane przez annalistów ekonomicznych. Dotyczą wzrostu podatku Cide /regulującego ceny paliw, od 2012 roku stawka wynosi zero/ oraz wzrost PIS/COFINS /Podatki na cele socjalne/na benzynę i olej napędowy. Wzrost ww. stawek podatkowych ma wygenerować w 2015 roku kwotę w wysokości 12,2 mld BRL.

 

Wzrost podatków wyniesie 0,22 BRL na litrze benzyny i 0,15 BRL na litrze oleju napędowego.

 

Minister nie chciał się wypowiadać, czy podwyżka podatków na paliwo wpłynie na wzrost cen detalicznych na stacjach benzynowych. Jego zdaniem, to zależy wyłącznie od Petrobras, monopolisty na rynku brazylijskim.

 

Powyższe zmiany wchodzą w życie z dniem 1 lutego br. O ile na podwyżki związane ze wzrostem Cide Brazylijczycy będą oczekiwać 90 dni /tyle wynosi ustawowy okres/ o tyle podwyżka PIS/COFINS będzie odczuwalna już w dniu wprowadzenia zmian. Jak podkreślił Minister Finansów w momencie wejścia w życie Cide rząd będzie stopniowo redukował skutki wzrostu PIS/CONFINS.

 

Inną zmianą w pakiecie reform podatkowych jest wzrost Podatku od Produktów Wytworzonych /IPI/ dla branży kosmetycznej. Ustanawia on jednakowe progi podatkowe dla dystrybutorów i producentów. Rząd w ten sposób zamierza kontrolować branżę i ujednolicić ceny. Podatek wchodzi w życie w czerwcu i ma wygenerować 381 mln. BRL przychodów z tego tytułu.

 

Kolejną zmiana jest wzrost stopy podatkowej z 9,25% na 11,75% PIS/COFINS na produkty importowane. Zmiana ta jest próbą korekty wyroku Sądu, który uniemożliwił pobieranie podatku ICMS /Podatek od Towarów i Usług/ od produktów importowych. Ponadto podjęty przez rząd federalny krok poza uzyskaniem dodatkowych dochodów budżetowych ma na celu zwiększenie konkurencyjności produktów krajowych w stosunku do importowanych. Decyzja wchodzi w życie w czerwcu br. i przyniesie Skarbowi Państwa dochody w wysokości 694 mln. BRL.

 

Minister Finansów podkreślił, że podjęte działania maja na celu zwiększenia zaufania do brazylijskiej gospodarki, co jest zadaniem nowej rządowej ekipy ekonomicznej.

 

Dodatkowe kwoty uzyskane z tytułu zmiany przepisów podatkowych, w wysokości 20,6 mld. BRL, stanowi jedną trzecią planowanej w tym roku nadwyżki wzrostu 1,2% PKB.

 

Ponadto rząd oczekuje, że uda się mu zaoszczędzić 18 mld. BRL z tytułu zaostrzenia przepisów związanych z benefitami pracowniczymi i ubezpieczeniami społecznymi i już w chwili obecnej dokonuje cięć budżetowych w wysokości 22,7 mld. BRL, jeszcze przed głosowaniem nad tegorocznym budżetem w Kongresie.

 

Źródło: Valor Economico