Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPROGNOZY GOSPODARCZE DLA BRAZYLII SĄ CORAZ GORSZE

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-02-04 20:06:27
aktualności

Od listopada 2014 roku szacunkowy wzrost brazylijskiego PKB jest coraz niższy.

PROGNOZY GOSPODARCZE DLA BRAZYLII SĄ CORAZ GORSZE

 

Od listopada 2014 roku szacunkowy wzrost brazylijskiego PKB jest coraz niższy.

 

Zdaniem brazylijskich ekonomistów rząd nie będzie w stanie osiągnąć zakładanych wskaźników ekonomicznych, a inflacja w 2015 roku będzie wyższa od oczekiwanej.

 

Przyjęta z duża dozą zadowolenia, przez analityków finansowych, nowa rządowa ekipa ekonomiczna, której skład został ogłoszony ponad dwa miesiące temu, do chwili obecnej nie była w stanie przedstawić programu gospodarczego, pozwalającego na zmianę negatywnych tendencji w brazylijskiej gospodarce.

 

Analitycy nie są jeszcze przekonani, iż brazylijskie PKB będzie w najbliższych latach rosły i w bieżącym roku nastąpi ustabilizowanie finansów publicznych, a inflacja nie przekroczy pułapu zakładanego przez rząd na 2015 rok, tak by na koniec kadencji obecnego rządu w 2018 roku osiągnąć poziom zakładany przez obecna ekipę ekonomiczną.

 

W celu zwiększenia zaufania do brazylijskiej gospodarki w najbliższych latach, Minister Finansów Pan Joaquim Levy, w poniedziałek 19 stycznia br. ogłosił pakiet ekonomiczny mający na celu przywrócenie równowagi brazylijskich finansów publicznych, które od 2014 roku są w coraz gorszej sytuacji.

 

Zapowiedział, wysoki wzrost podatków na paliwo, produkty importowane na kredyt. Działania podejmowane przez brazylijski rząd maja na celu wzbudzenie zaufania inwestorów i pobudzenia miejscowego przemysłu. Zdaniem Ministra z upływem czasu i poprawy stanu miejscowej gospodarki rząd stopniowo będzie obniżaj stopy procentowe.

 

PKB

Według badań przeprowadzonych przez Bank Centralny prognozy wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) obniżyły się od chwili ogłoszenia składu nowej rządowej ekipy ekonomicznej. W dniu 27 listopada, kiedy skład zespołu został ogłoszony, rynek oczekiwał wzrosty na poziomie 0,78% PKB w 2015 roku. Wg danych z ubiegłego tygodnia, szacunkowy wzrost wynosie zaledwie 0,38%.

 

Produkcja przemysłowa

To samo badanie wskazuje również na zmniejszenie wskaźnika wzrostu produkcji przemysłowej. W listopadzie 2014 roku planowany wzrost na 2015 rok miał wynosić 1,23%. Według ubiegłotygodniowych sondaży nie przekroczy skromnych 0,71%.

 

Inflacja

Zdaniem analityków inflacja w latach 2015 i 2016 wzrośnie z wcześniej planowanej 6,47% do 6,67%, ale zgodnie z planami rządu będzie spadać w latach 2016-2017, osiągając poziom 5,2%, choć to daleko w stosunku do planowanej na poziomie 4,5% na koniec kadencji obecnego rządu.

 

Nadwyżka finansowa

Brazylijscy analitycy nie wierzą, że rząd będzie w stanie wypracować nadwyżkę w wysokości 1,2% PKB, w kwocie 66,3 mld. USD. Na końcu listopada 2014 przewidywano, że manewry podatkowe obecnego rządu pozwolą uzyskać wzrost na poziomie 1% PKB w 2015 roku. W br. po ogłoszeniu zmian w prawie podatkowym szacunki te wzrosły do wysokości 1,05%, jak na razie poniżej wyznaczonego przez rząd poziomu.

 

Wymiana handlowa

Dane rządowe dotyczące wymiany handlowej, wg których na koniec 2015 roku Brazylia będzie miała nadwyżkę w wysokości 6,3 mld. USD, w mijającym tygodniu zostały zweryfikowane i wyniosą 5 mld. USD. Analitycy oczekują niewielkiej poprawy dotyczącej deficytu obrotów bieżących (bilans handlowy, usługi i dochody) ze względu na większy niż oczekiwano w br. napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

 

Źródło: Portal G1