Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuUnia Europejska i Mercosul

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Gierańczyk | 2016-04-10 03:50:19
unia europejska i mercosul

Unia Europejska i Mercosul ustalają datę zmiany umowy handlowej

Komisarz Handlu Unii Europejskiej, Cecila Malmström i Minister Spraw Zagranicznych Urugwaju Rodolfo Nin Novoa, którego kraj przewodniczy Mercosul w pierwszej połowie 2016 roku, ogłosili w Brukseli, że wymiana ofert odnośnie umowy o wolnym handlu między blokami jest zaplanowane na drugi tydzień maja br.
Na spotkaniu, którego data zostanie jeszcze ustalona, zespoły Mercosul oraz Unii Europejskiej wymienią oferty dostępu do rynku, określając sposoby wzajemnego zwiększenia listy towarów i usług, w tym zamówień publicznych. Ustanowiono również harmonogram spotkań do końca roku br.
Wedlug Komisarza Europejskiego, Cecilia Malmström, "Europa ma silne powiązania gospodarcze i polityczne z Ameryką Łacińską. Poprawy warunków handlu między Unią Europejską a krajami Mercosur przyniesie znaczące korzyści ekonomiczne dla wszystkich krajów. Obie strony wykazują zaangażowanie więc wierzę, że wymiana ofert pozwoli nam na udane zakończenie tych długich negocjacji. "
Intensywne negocjacje między Unia Europejską a Mercosul rozpoczęły się w roku 1999. Po nieudanej wymianie ofert w 2004 roku, negocjacje zostały przerwane na okres sześciu lat. Od czasu wznowienia rozmów w 2010 roku, odbyło się dziewięć rund negocjacji dedykowanych nowej wymianie ofert. Odnowienie wsparcia politycznego przez kraje członkowskie Mercosul oraz Unii Europejskiej utorowało drogę do nowych negocjacji w tym roku.
Negocjacje mają na celu zawarcie globalnego porozumienia handlowego poprzez zmniejszenie ceł i usuwanie barier w wymianie handlowej oraz ulepszenia przepisów dotyczących zamówień publicznych, procedur celnych, barier technicznych w handlu i ochrony własności intelektualnej.