Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuImpeachment Prezydent Brazylii Dilmy Rousseff

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Gierańczyk | 2016-07-13 19:15:44
aktualnosci

Po ponad 20 godzinach Senat zatwierdził impeachment Prezydent Brazylii Dilma Rousseff.

Rousseff jest drugim prezydentem Brazylii odsunętym od stanowiska na mocy decyzji Senatu.
W czwartek ranem (12.05) Senat przyjał wniosek o wszczęcie procesu impeachment Prezydent Dilmy Rousseff (PT). 55 głosów bylo za i 22 glosy przeciw. Dilma opuszcza urząd prezydenta rok i cztery miesiące po jego objęciu na drugą kadencję. Wiceprezydent Michel Temer (PMDB) obejmie urząd tymczasowo, jak tylko Dilma zostanie oficjalnie notyfikowana o odsunięciu. Będzie ona musiała podpisać dokument i z tym momentem będzie zmuszona do opuszczenia palacu prezydenckiego. Sesja trwała 20 godzin.
Dilma Rousseff zostanie oficjalnie odsunięta od urzędu na okres do 180 dni od otrzymania zawiadomienia o decyzji Senatu, co powinno nastapić jeszcze dziś rano. Proces w Senacie może jednak zakończyć się przed upływem sześciu miesięcy. Jeśli zostanie uznana za winną, opuści urząd definitywnie i utraci prawa publiczne na osiem lat (nie może ubiegać się o stanowisko publiczne). Michel Temer zostanie prezydentem do końca roku 2018. Jeśli zostanie oczyszczona z zarzutów, Dilma Rousseff wróci z powrotem na urząd prezydencki.