Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMSZ prosi R$ 800 milionów na pokrycie długów.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Gierańczyk | 2016-05-22 16:46:07
aktualnosci

MSZ prosi R$ 800 milionów na pokrycie długów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało Ministerstwo Planowania, że potrzebuje ponad R$ 800 milionów na pokrycie długów urzędu, którego budżet wynosi R$ 2.98 mld.
Niedobór wykazany w badaniu przeprowadzonym przez zespół nowego ministra José Serra, wylicza długi pozostawione przez rząd zawieszonej prezydent Dilma Rousseff. Są problemy w przekazywaniu pieniędzy konsulatom na wypłaty dodatków dyplomatom i opóźnienia w wypłatach dla pracowników zakontraktowanych zagranicą. W niektórych przypadkach opóźnienie dochodzi do czterech miesiący.
Prawie 90% budżetu MSZ służy do pokrycia kosztów za granicą obliczonych w dolarach amerykańskich. Dewaluacja Reala o 33% w ciagu ubiegłego roku pogorszyla sytuację.
Z kwoty R$ 800 mln wnioskowanej przez ministra Serra wiekszość obejmuje jedynie niewielką część długu brazylijskiego związanego z polityką zagraniczną.
Badanie obejmuje długi, które mają wpływ na budżet Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nie dotyczy wszystkich zobowiazań rządu brazylijskiego w stosunku do organizacji międzynarodowych, które obsługuje Ministerstwo Planowania.
Zgodnie z ostatnimi oficjalnymi danymi z 31 lipca 2015 roku Brazylia zalegała z platnosciami organizacjom międzynarodowym na kwote R$ 2,4 mld, z czego R$ 550 mln z tej sumy samemu ONZ. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym z maja br. dług dla ONZ wzrosl o 75% wynoszac R$ 960 mln (US $ 275 mln). Stała sie zatem drugim największym dłużnikiem Organizacji po Stanach Zjednoczonych.
Nie płacenie składek może doprowadzić w ostateczności do wykluczenia kraju z rozważań dotyczących polityki i środków prowadzonych przez te organizacje.