.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBrazylia - rynek surowcowy

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Gierańczyk | 2017-05-28 09:35:34
aktualności

JBS przynosi radość w sektorze soi i niepokój w sektorze hodowlanym

Zawartość zeznań kadry JBS, od zeszlego tygodnia wpływa na rynek surowcowy. Przynosi trochę radości dla producentów soi, ale powoduje poważne zaniepokojenie w przemyśle mięsnym.

Od dnia ujawnienia zeznań, ceny soi na rynku wewnętrznym wzrosły o 2,4%. Jednocześnie cena półtusz wołowych spadła o 4,4%.

Soja wzrosła w cenę ze względu na pogłębienie krajowego kryzysu politycznego. Niepewność wywarła presję na dolara, który spowodował wzrost konkurencyjności produktów brazylijskich na rynkach zagranicznych i wzmocnienie cen krajowych.

Gdyby nie ten wysoki poziom amerykańskiej waluty krajowej, ceny soi spadałyby.

Giełda w Chicago, gdzie definiowane są międzynarodowe ceny produktów, odnotowała w czwartek (25) najniższą cenę soi w ciągu ostatnich 13 miesięcy w czwartek (25).

Tymczasem hodowcy nie mają tego szczęścia. Wobec faktu, że JBS jest główną firmą przetwórczą mięsa w Brazylii i na świecie, wypowiedzi menedżerów przyniosły obawy w tym sektorze.

Spółka dokonywała zakupu wołów tylko z polityką odroczonej płatności (30 dni). Obecny scenariusz polityki i brazylijskiej gospodarki nie pozwala hodowcom na spokojny sen.

Rynek usztywnił się, a producenci w niektórych regionach postanowili nie sprzedawać w kredycie.