.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBrazylia i Polska mają ogromne możliwości współpracy w rolnictwie, mówi Novacki

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Gierańczyk | 2017-06-26 14:44:01
aktualności

Współpraca handlowa w agrobiznesie pomiędzy Brazylią i Polską

Współpraca handlowa w agrobiznesie pomiędzy Brazylią i Polską ma ogromny potencjał wzrostu, powiedział sekretarz wykonawczy Ministerstwa Rolnictwa, Hodowli i Zaopatrzenia, Eumar Novacki, który jest z oficjalną misją w tym kraju. Na dzień dzisiejszy, brazylijski eksport stanowi zaledwie 0,5% polskiego importu i Polska sprzedaje tylko 0,2% swoich produktów do Brazylii. Według Novacki oba kraje mają interes w promowaniu handlu w sektorze rolniczym.

W stolicy Polski, Warszawie, Novacki spotkał się z dyrektorami i przedsiębiorcami Polskiej Izby Handlowej, największą organizacją tego typu w kraju, a także z przedstawicielami polskiego Ministerstwa Rolnictwa, Spraw Zagranicznych i Rozwoju Gospodarczego. Sekretarzowi wykonawczemu towarzyszył Radca Minister Leonardo Cleaver de Athayde, odpowiedzialny za negocjacje Ambasady Brazylii w Polsce i zastępca sekretarza Stosunków Międzynarodowych Ministerstwa, Alexandre Pontes.

Na spotkaniu Polacy powiedzieli, że Brazylia jest postrzegana przez nich jako wielki partner, wybrany spośród siedmiu największych krajów inwestujących, dla rozwinięcia umów handlowych w różnych sektorach gospodarki.

Novacki podkreślił, że interesy prowadzone są przez sektor prywatny i zadaniem brazylijskiego rządu jest„stworzenie ułatwień dla zapewnienia sprzyjających warunków dla działań handlowych i inwestycyjnych.”

Spotkanie służyło także do wyjaśnienia okoliczności związanych z operacją Carne Fraca i podkreślenia jakości brazylijskich produktów i ich trwałości. Zarząd Polskiej Izby Gospodarczej podkreślił znaczenie tych wyjaśnień i powiedział, że zacieśni relacje z Brazylią.

Chlodnia mięsna

Delegacja odwiedziła także zakład uboju i przetwórstwa mięsa wieprzowego, o pojemności do 6000 zwierząt tygodniowo. Z tej okazji podkreślano, że oba kraje poszukują dostępu do tych produktów, ale istnieją przeszkody sanitarne. Novacki stwierdził, że podjęte zostaną starania, aby przezwyciężyć wszystkie bariery.

Polacy podkreślili, że eksportuja produkty przetworzone do różnych krajów. Według nich istnieje wielka szansa dla Brazylii, dostawcy wieprzowiny, dla zapewnienia komplementarności rynku.

Zasugerowano również wizytę polskiej delegacji rządowej i biznesu prywatnego do Brazylii w celu zintensyfikowania negocjacji handlowych z brazylijskimi grupami biznesu. Propozycja zostanie przedstawiona przez Novacki podczas rozmowy z Ministrem Rolnictwa RP, Jackiem Boguckim, która będzie ostatnim spotkaniem misji.