Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBrazylia w wolnym handlu upatruje motoru wzrostu gospodarczego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Gierańczyk | 2017-07-12 00:38:11
aktualności

Sekretarz Handlu Zagranicznego wziął udział w spotkaniu w Madrycie poświęconemu Ameryce Łacińskiej

Sekretarz Handlu Zagranicznego Ministerstwa, Abram Neto, uczestniczył w czwartek w XVI Spotkaniu Santander Ameryki Łacińskiej w Madrycie. W swoim wystąpieniu mówił o tym, co zrobiła Brazylia dla zwiększenia udziału przedsiębiorstw krajowych w handlu międzynarodowym. „Naszymi priorytetami w 2017 roku w handlu zagranicznym Brazylii są ułatwienie handlu i negocjowanie umów handlowych i inwestycyjnych,” powiedział.

W dziedzinie ułatwień handlowych, Abram Neto podkreślił poprawę poprzez wprowadzenie programu Jednego Portalu Handlu Zagranicznego. „Ustaliliśmy nowy strumień - prostszy i efektywniejszy - dla brazylijskiego eksportu. Wynik programu został uznany przez Bank Światowy, który w swoim raporcie Doing Business odnotował poprawę pozycji Brazylii w rankingu handlu międzynarodowego w ciągu dwoch lat z rzędu,” powiedział sekretarz.

Szacuje się, że pełne wdrożenie portalu, w 2018 roku, doprowadzi do skrócenia średniego czasu na eksport i import o 40%. Badanie FGV wskazuje na potencjalny przyrost PKB w wysokości do US$ 23.8 mld rocznie, a roczny wzrost przepływu towarowego o ponad 6%.

Oprócz ułatwień w handlu, według Sekretarza Handlu Zagranicznego, Brazylia również rozszerza swoją sieć umów handlowych dywersyfikując partnerów handlowych i włączając nowe tematy.

Poinformował również, że Brazylia będzie dążyła do wzmocnienia wymiaru handlowego Mercosur i jej relacji z krajami Pacyfic Alliance. Oprócz inicjatyw dwustronnych z USA i Meksyku, główne negocjacje kraju wraz z Mercosur, dotyczą Unii Europejskiej, EFTA i Indii. Istnieją również trwające dialogi z Kanadą, Koreą Południową i Japonią.

„Mamy jeszcze za mało umów poza Ameryką Łacińską. Ale Brazylia stara się zintegrować bardziej ze światem, stopniowo, w sposób odpowiedzialny i inteligentny.” Chcemy wykorzystać wolny handel jako motoru wzrostu gospodarczego „, powiedział.

Odnośnie negocjacji UE - Mercosur, Abram zadeklarował optymimizm w gotowości obu stron do przyspieszenia negocjacji. „Dzięki eliminacji i redukcji barier taryfowych i pozataryfowych, porozumienie pomiędzy Mercosur oraz Unii Europejskiej dadzą więcej dynamizmu i konkurencyjności naszemu eksportowi”, powiedział sekretarz. Zacytował też badania przeprowadzone przez FGV, przewidujące wzrost potencjału w handlu dwustronnym o około 50% od chwili podpisania umowy.

W 2016 roku eksport Mercosur do krajów UE wyniósł US$ 44 mld a import osiągnął US$ 43 mld. Głównymi produktami były soja, minerały, kawa, sprzęt, paliwo, mięso, pulpa i warzywa. W drugą stronę, Mercosur importował z UE w zeszłym roku głównie maszyny i urządzenia, środki farmaceutyczne, maszyny i urządzenia elektryczne, pojazdy i samoloty.

Ponadto Sekretarz przedstawił inne zalety umowy jak ewentualny wzrost zainteresowania europejskich inwestorów i ekspansja brazylijskich inwestycji w EU.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbka skrawaniem, detale precyzyjne, szlifowanie precyzyjne

Oferujemy detale precyzyjne powstające w procesie obróbki skrawaniem
Polska - KRAJENKA 2020-10-27 Dodał: Krzysztof Szymański Produkcja metalowych wyrobów gotowych, Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Strony internetowe

Kolcode Michał Koliński to firma tworząca profesjonalne i nowoczesne strony internetowe oraz skle...
Polska - RUSIEC 2020-10-26 Dodał: Michał Koliński IT/ICT Zobacz ofertę

Folia bąbelkowa, folia bąbelkowa warszawa

FOLIA BĄBELKOWA do uniwersalnego stosowania. Praktyczna w użytkowaniu i ekonomiczna w zakupie. F...
Polska - WARSZAWA 2020-10-22 Dodał: Paweł Bednarski Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert