Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBrazylia w wolnym handlu upatruje motoru wzrostu gospodarczego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Gierańczyk | 2017-07-12 00:38:11
aktualności

Sekretarz Handlu Zagranicznego wziął udział w spotkaniu w Madrycie poświęconemu Ameryce Łacińskiej

Sekretarz Handlu Zagranicznego Ministerstwa, Abram Neto, uczestniczył w czwartek w XVI Spotkaniu Santander Ameryki Łacińskiej w Madrycie. W swoim wystąpieniu mówił o tym, co zrobiła Brazylia dla zwiększenia udziału przedsiębiorstw krajowych w handlu międzynarodowym. „Naszymi priorytetami w 2017 roku w handlu zagranicznym Brazylii są ułatwienie handlu i negocjowanie umów handlowych i inwestycyjnych,” powiedział.

W dziedzinie ułatwień handlowych, Abram Neto podkreślił poprawę poprzez wprowadzenie programu Jednego Portalu Handlu Zagranicznego. „Ustaliliśmy nowy strumień - prostszy i efektywniejszy - dla brazylijskiego eksportu. Wynik programu został uznany przez Bank Światowy, który w swoim raporcie Doing Business odnotował poprawę pozycji Brazylii w rankingu handlu międzynarodowego w ciągu dwoch lat z rzędu,” powiedział sekretarz.

Szacuje się, że pełne wdrożenie portalu, w 2018 roku, doprowadzi do skrócenia średniego czasu na eksport i import o 40%. Badanie FGV wskazuje na potencjalny przyrost PKB w wysokości do US$ 23.8 mld rocznie, a roczny wzrost przepływu towarowego o ponad 6%.

Oprócz ułatwień w handlu, według Sekretarza Handlu Zagranicznego, Brazylia również rozszerza swoją sieć umów handlowych dywersyfikując partnerów handlowych i włączając nowe tematy.

Poinformował również, że Brazylia będzie dążyła do wzmocnienia wymiaru handlowego Mercosur i jej relacji z krajami Pacyfic Alliance. Oprócz inicjatyw dwustronnych z USA i Meksyku, główne negocjacje kraju wraz z Mercosur, dotyczą Unii Europejskiej, EFTA i Indii. Istnieją również trwające dialogi z Kanadą, Koreą Południową i Japonią.

„Mamy jeszcze za mało umów poza Ameryką Łacińską. Ale Brazylia stara się zintegrować bardziej ze światem, stopniowo, w sposób odpowiedzialny i inteligentny.” Chcemy wykorzystać wolny handel jako motoru wzrostu gospodarczego „, powiedział.

Odnośnie negocjacji UE - Mercosur, Abram zadeklarował optymimizm w gotowości obu stron do przyspieszenia negocjacji. „Dzięki eliminacji i redukcji barier taryfowych i pozataryfowych, porozumienie pomiędzy Mercosur oraz Unii Europejskiej dadzą więcej dynamizmu i konkurencyjności naszemu eksportowi”, powiedział sekretarz. Zacytował też badania przeprowadzone przez FGV, przewidujące wzrost potencjału w handlu dwustronnym o około 50% od chwili podpisania umowy.

W 2016 roku eksport Mercosur do krajów UE wyniósł US$ 44 mld a import osiągnął US$ 43 mld. Głównymi produktami były soja, minerały, kawa, sprzęt, paliwo, mięso, pulpa i warzywa. W drugą stronę, Mercosur importował z UE w zeszłym roku głównie maszyny i urządzenia, środki farmaceutyczne, maszyny i urządzenia elektryczne, pojazdy i samoloty.

Ponadto Sekretarz przedstawił inne zalety umowy jak ewentualny wzrost zainteresowania europejskich inwestorów i ekspansja brazylijskich inwestycji w EU.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Zlewy i zlewozmywaki do twojej kuchni - SINK Quality

Nowoczesny design oraz najwyższa jakość zlewów granitowych – poznaj markę Sink Quality. Pasują on...
Polska - Siekierki Wielkie 2021-10-19 Dodał: Sink Quality Wyposażenie wnętrz Zobacz ofertę

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert