Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuW lasach deszczowych Amazonii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-07-13 14:24:43
brazylia, brasilia, săo paulo, ludność

Brazylijski klimat jest gorący i wilgotny, a średnia temperatura roczna sięga 20°C. Połowę kraju zajmują lasy deszczowe Amazonii.

 

 

Ukształtowanie powierzchni jest wyżynno-nizinne. 57 proc. powierzchni Brazylii stanowi płaskowyż o wysokości od 200 do 900 m n.p.m., dalsze 40 proc. nie przekracza 200 m n.p.m., a tylko 3 proc. powierzchni kraju to tereny położone powyżej 900 m n.p.m. 

Na południowym-wschodzie znajduje się Wyżyna Brazylijska, zajmująca ok. 60 proc. powierzchni kraju, która opada stromą krawędzią ku wybrzeżom Oceanu Atlantyckiego. Na północy rozciąga się rozległa, aluwialna, miejscami zabagniona Nizina Amazonki, poprzecinana gęstą siecią rzek. Na północy znajduje się Wyżyna Gujańska z najwyższym szczytem kraju: Pico da Neblina, 3014 m n.p.m.

Linia brzegowa jest słabo rozwinięta, jedynie na północy i południu są większe zatoki i przybrzeżne wyspy. Wzdłuż wybrzeża można podziwiać rafy koralowe.

 

Klimat 

 

Północna część kraju, z rozciągającą się tam Puszczą Amazońską, ma klimat równikowy - gorący i wilgotny, z równomiernymi opadami przez cały rok i średnią roczną temperaturą wahającą się od 25–28°C.

W środkowej części kraju panuje klimat tropikalny, o dwóch wyraźnie zaznaczonych porach roku – suchej (od kwietnia do października) oraz deszczowej (od października do kwietnia). Średnia temperatura roczna w tej strefie wynosi 22°C., ale różnice temperatur między dniem a nocą - zwłaszcza w porze suchej – są duże.

Na południu jest już chłodniej. Klimat umiarkowany daje tu cztery pory roku i średnią temperaturę na poziomie 17°C.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Centrum likwidacji szkód powypadkowych

Miałeś wypadek albo stłuczkę i nie wiesz co zrobić? Nic straconego! Nasz zespół zajmie się Twoim ...
Polska - Pilzno 2021-10-21 Dodał: Omega Trucks Transport i logistyka, Pozostały sprzęt transportowy, Części i akcesoria samochodowe Zobacz ofertę

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosław Baraniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jarosława Baraniaka służy pomocą w zakresie usług prawnych. Każda spraw...
Polska - ŁÓDŹ 2021-10-18 Dodał: Jarosław Baraniak Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Meble na Wymiar Olsztyn – Kuchnie na Wymiar – Szafy – Meble Kuchenne Olsztyn – Abpiwek.pl

Meble na wymiar Olsztyn - Abpiwek - Ilustrujemy spółkę abpiwek z Olsztyna. Montujemy wyposażenie ...
Polska - OLSZTYN 2021-08-31 Dodał: Dorota Klonowska Wyposażenie wnętrz, Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert