Zagadnienia związane z ochroną własności przemysłowej w Brazylii reguluje ustawa nr 9279/96. Umożliwia ona zarejestrowanie i ochronę zagranicznych marek, a także ochronę w dziedzinie technologii, medycyny, przemysłu chemicznego i farmaceutycznego oraz procesów produkcji żywności. Z uwagi na silne grupy interesu, proces rejestracji zagranicznych znaków handlowych może się jednak wydłużać, a koszty mogą rosnąć.
Okres ochrony patentów wynalazków wynosi 20 lat, modeli użytkowych 15 lat, natomiast rysunków przemysłowych 10 lat, z możliwością przedłużenia do 25 lat. Ochrona marek handlowych trwa 10 lat i może zostać przedłużona.
Przedsiębiorstwa zagraniczne muszą być przedstawiane w brazylijskim urzędzie patentowym INPI (Instituto Nacional de Propriedade Industrial http://www.inpi.gov.br) przez upoważnioną osobę, posiadającą obywatelstwo brazylijskie. Rejestracji w urzędzie patentowym podlegają umowy dotyczące przekazania ”know how”; rejestracja ta ma zapewnić, że honoraria mogą być płacone za granicą przez brazylijską firmę.
Treść ustawy o ochronie własności przemysłowej dostępna jest na stronie: http://www.planalto.gov.br/ccivil_03/leis/l9279.htm
Państwowe instytucje, które odpowiadają za chronę oznaczenia geograficznego produktów, marek i patentów - Narodowy Instytut Własności Intelektualnej (INP) i Krajowa Agencja Nadzoru Sanitarnego (ANVISA) - działają opieszale.
Ponadto, Brazylia do tej pory nie ratyfikowała Protokołu Madryckiego z 1981 r. w sprawie międzynarodowej rejestracji marek i nic nie wskazuje na to, że dojdzie do tego niebawem. Wymiernych rezultatów nie przyniosły nawet działania przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Brasilii w tej sprawie.